Крани Маєвського

Вибір крана Маєвського (повітроспускного крана)

Система опалення має працювати безпечно. Тому не помиліться у виборі повітроспускного клапана, який ще називають краном Маєвського. Повітроспускник обов’язково має стояти на радіаторі. Це є запорукою того, що ваша батарея справді грітиме. Пояснимо: нестравлене повітря заважає гарячій воді вільно циркулювати.

Ручний кран Маєвського

Мал. 1. Ручний кран Маєвського 1?.

Ми пропонуємо крани Маєвського, які можна відкривати не ручкою, а викруткою чи пластмасовим ключем. Це, так би мовити, захист від дітей. Ручний повітроспускник (мал. 1) — це найпростіша модель крана Маєвського. Зроблений його корпус із якісної латуні італійської виплавки, а голівка — із пластмаси. До нього йде радіаторний перехідник 1/2” або 3/4”.

Автоматичний повітроспускний клапан (мал. 2), теж виготовлений із латуні, це складніший варінт. Зовні він нікельований, тому може ще й слугувати окрасою вашого радіатора. Такий кран Маєвського 1”-го діаметру ставиться на радіатор без перехідника. Якщо у вас автономна система опалення — це правильний вибір. Однак не варто ставити автоматичний кран Маєвського на чавунні радіатори централізованої системи опалення. Бо там циркулює вода з часточками бруду. Ви ж не захочете раз на кілька місяців знімати й чистити кран.

Латунний автоматичний кран Маєвського 1?, нікельований.

Мал. 2. Латунний автоматичний кран Маєвського 1?, нікельований.

На мал. 3 — повітроспускник із запобіжним клапаном. Цей кран Маєвського має складну конструкцію, розроблену італійськими майстрами заводу OMEC (там же пристрій і виготовляється) на замовлення українського представника OMEC — фірми Maverik International. Його призначення подвійне. Перше – працювати як ручний повітроспускник, друге – захищати радіатор від гідроудару. Це раптові скачки тиску до 20-25 атмосфер. Клапан працює так. Система пружин, що є усередині, скидає воду із системи вже тоді, коли тиск перебуває на межі 15-ти атмосфер. Звичайно, якщо у вас стоїть італійський біметалічний радіатор, то гідроудар він витримає і без запобіжного клапана. Але тут є нюанс. Радіатор у вас, скажімо, міцний, біметалічний італійський, а труби — поліпропіленові, металопластикові або з шитого поліетилену (pex). Тому радіатору нічого не станеться, а ось труби може порвати. Тож у такому випадку підстрахуйтеся цією моделлю крана Маєвського.

І наостанок дослухайтеся до наших порад щодо вибору самих радіаторів. Насамперед, не закривайте шаровий кран алюмінієвого радіатора у період між опалювальним сезоном. Тоді усередині утворюється окис алюмінію. Ця сполука при включенні опалення спричиняє підняття тиску в системі, і ваш радіатор опиняється під загрозою розриву. Не дуже покладайтеся на інформацію виробників про робочий тиск, який здатен витримувати їхній радіатор. Адже вони випробовували свій виріб упродовж короткого часового проміжку. А у вас радіатор стоятиме роками.

До того ж, не у всіх виробників алюмінієві радіатори мають сталу товщину стінок по всій площі. Врахуйте це, бо, як то кажуть, де тонко, там і рветься. Якщо вода у вашому регіоні має високий рівень pH, або у котлі опалення є мідні патрубки, то такий алюмінієвий радіатор служитиме не довго. Його поїсть корозія. А там, коли відбудеться гідроудар, ймовірний розрив. Радіатори зі сталі теж піддаються корозії. Бо виготовляються вони методом холодного штампування, не оцинковуються. Взаємодія з повітрям, що є у системі опалення і дає корозію. Тому встановлення крану Маєвського це, до певної міри, убезпечення роботи системи опалення.